Niepełnosprawność

Co się dzieje z Twoim 1%? O co chodzi z przekazaniem 1%?

Do założenia subkonta ciągle nie byłam przekonana… bo przecież inni są bardziej potrzebujący… Później ciocia zaczęła mnie przekonywać, że nie ma czego się wstydzić, że nikogo do pomocy nie zmuszam… W końcu, w 2016 roku, zdecydowałam się na jego założenie, jednak dopiero po 2 latach odważyłam się wydrukować ulotki, przekazać je znajomym i udostępnić informacje w social media. Mimo wszystko nadal jest mi z tym głupio, niezręcznie, nieswojo… Mimo, że każdy dobrowolnie przekazuje swój 1% 🙈

Co to jest ten 1% i ile to kosztuje?

Każdego roku podatnicy mają możliwość przekazywać 1% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w ich rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dla podatnika przekazanie 1% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem, w szczególności wskazany 1% nie jest formą darowizny, która później można dopiero odliczyć od dochodu.

Dzięki zaznaczeniu organizacji, na którą na być przekazany 1% podatku, kwota ta wędruje z budżetu państwa na rzecz organizacji prowadzącej działalność prospołeczną. A zatem sami faktycznie decydujemy, gdzie, do jakiej organizacji i na jaki cel nasze podatki faktycznie zostaną spożytkowane.

Źródło: e-pity.pl

Przekazanie 1% Ciebie nic nie kosztuje ani nic nie tracisz, a zyskujesz dobre samopoczucie i wdzięczność osób, którym pomagasz 😊 Jeżeli w deklaracji podatkowej nie wpiszesz żadnego numeru KRS to te pieniądze przekazane zostaną do Skarbu Państwa.

Czym jest subkonto?

Usługa księgowa, w której Organizacja Pożytku Publicznego (OPP) w ramach ogólnego konta bankowego zgodnie z wolą Darczyńcy wyodrębnia środki finansowe na rzecz konkretnego Beneficjenta. Podstawą do prawidłowego zaksięgowania środków jest identyfikator składający się z nazwiska oraz numeru subkonta. Dzięki identyfikatorowi zawartemu w tytule darowizny czy w celu szczegółowym przy wpłacie 1% podatku Darczyńca sam decyduje, do kogo ma trafić jego wpłata. 

Źródło: Fundacja Avalon

Na co można przeznaczyć środki z 1%?

Koszty medyczne:

 1. Leki i środki higieniczne.
 2. Wizyty lekarskie.
 3. Rehabilitacja.
 4. Turnusy rehabilitacyjne.
 5. Sprzęt rehabilitacyjny.
 6. Leczenie w kraju i za granicą.

Koszty transportu:

 1. Koszty dostosowania samochodu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 2. Koszty paliwa.
 3. Koszty zakupu i eksploatacji samochodu.
 4. Koszty biletów (PKP, PKS, lotnicze).

Koszty życia codziennego:

 1. Koszty dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej (zakup materiałów i wykonanie dostosowania).
 2. Koszty związane z edukacją i podnoszeniem kwalifikacji.
 3. Koszty żywności.
 4. Koszty ubrań.
 5. Rachunki (media, czynsz, ogrzewanie, Internet, telefon, itp.).
 6. Sprzęt RTV i AGD.
Pieniądze są rozliczane na podstawie paragonów (do 200 zł) oraz faktur.

Jaką prowizję pobiera fundacja?

Fundacja Avalon, w której posiadam subkonto, pobiera:

 1. 10% wartości środków z 1%.
 2. 3% wartości darowizn.

Ile można uzbierać z 1%?

Poniżej przedstawiam dokładne rozliczenie ostatnich 3 lat. Dodatkowo przez cały ten okres dostałam trzy darowizny o łącznej wartości 19,31 zł. Wszystkie kwoty podaję po odliczeniu prowizji.

ROKUZBIERANA KWOTA
20181 338,84 zł
20191 158,21 zł
20201 338, 21 zł

Pieniądze na subkoncie pojawiają się w październiku.

Co finansuję ze środków 1%?

Wszystkie zebrane pieniądze przeznaczam na rehabilitację.

 1. Przez kilka lat ćwiczyłam dwa razy w tygodniu – jedna wizyta za 60 zł.
 2. Później przez około dwa lata miałam ćwiczenia raz / dwa razy w tygodniu po 100-120 zł.
 3. Aktualnie – od lutego 2020 – mam ćwiczenia raz w tygodniu po 80 zł.

W jakim celu to piszę?

Często widzę komentarze pod zdjęciami w social mediach, że zebrane pieniądze przeznaczane są na egzotyczne wakacje, drogie zachcianki czy inne „widzimisie”. Nie jest to możliwe, gdyż są określone zasady korzystania z zebranych środków.

Może Cię to wkurza, że osoby z niepełnosprawnościami często udostępniają ulotki, zbiórki czy inne prośby o pomoc. Może wkurza Cię narzekanie na swój los i uważasz, że się użalamy, że jesteśmy nachalni i roszczeniowi. Ale wiedz, że każda osoba z niepełnosprawnością chętnie oddałaby Ci wszystkie zebrane pieniądze wraz ze swoją chorobą. To nie My wybraliśmy ten los, tylko los wybrał Nas 😇

Nikt Ciebie nie zmusza do przekazywania 1%. Jest to dobrowolne działanie. Także zostaw swoją nienawiść i niezadowolenie w sobie.


A jeżeli chcesz wspomóc moje ćwiczenia to zostawiam link do mojego profilu na stronie fundacji oraz ulotkę.

Bądźmy dla siebie wzajemnie życzliwi!

Skip to content