Książki

Książki, które chcę przeczytać w 2020 roku | TBR 2020

TBR (ang. „To Be Read”), czyli lista książek które planuje się przeczytać 📕📙📘📗

Stawiacie sobie postanowienia noworoczne? Ja postanowiłam, żeby przeczytać wszystkie książki, które przez ostatni czas nabyłam, zanim zacznę kupować kolejne – wbrew pozorom, nie jest to proste zadanie, gdyż jest tyle zachęcających nowości, tyle zachęcających recenzji… 😱

Lista ułożona jest losowo, a przeczytane pozycje będę regularne skreślać.

Nie czytaj, aby dokończyć książki. Przeczytaj, aby zaspokoić swoją intelektualną ciekawość.Naval Ravikant
Neil deGrasse Tyson „Astrofizyka dla zabieganych”

BIOGRAFIA, AUTOBIOGRAFIA, PAMIĘTNIK
Adam Kay „Będzie bolało”

Dziennik rozpoczyna się 3 sierpnia 2004, a kończy 2 grudnia 2010. Autor przedstawia historie ze swoich wielogodzinnych dyżurów w szpitalu, a następnie na oddziale ginekologiczno-położniczym. Książka utrzymana jest w lekkim i humorystycznym tonie – kilkadziesiąt razy wybuchałam śmiechem. Zakończenie daje do myślenia i uzmysławia, że 'lekarz to też człowiek’, który zasługuje na zrozumienie i szacunek.


PS Duży plus za wyjaśnianie pojęć medycznych oraz rozwijanie niektórych informacji na końcu każdego rozdziału. 

Adam Kay „Świąteczny dyżur”

Adam Kay, po raz drugi, zabiera Nas, do szpitala publicznego, na oddział ginekologiczno-położniczy. Książkę czyta się szybko i lekko, jednak nie jest to nic nowego – codzienne historie z akcentem świątecznym. „Będzie bolało” serdecznie polecam, jednakże „Świąteczny dyżur” polecam jedynie, jako dodatek zapychający wolny czas.


Na plus zasługuje zakończenie wzywające do powstrzymania się od niemądrych pomysłów w okresie świąteczno-noworocznym, aby także lekarze mogli odpocząć i spędzić ten czas w spokoju.


BIZNES, FINANSE
Dariusz Puzyrkiewicz „Biblia copywritingu”
Paweł Tkaczyk „Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych”

Na pewno zastanawiałeś się, jakby to było, gdyby życie było grą… A co, gdyby się okazało, że życie – w pewnej części – naprawdę jest grą?

Książka wyjaśnia psychologiczne podłoże naszych zachowań oraz mechanizmy na nie wpływające, a także pokazuje, jak te mechanizmy wprowadzić w codzienne życie, edukację, strategię firmy oraz wobec pracowników, pracę, reklamy. Krótka pozycja napisana prostym językiem. Polecam nie tylko osobom zajmującym się marketingiem, ale każdemu, kto chciałby zrozumieć wpływ gier na człowieka.


KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
Alex Michaelides „Pacjentka”

Nie mogłam się od niej oderwać, przeczytałam w 3 dni, a zakończenie… szok, szok, szok!

Historię opowiada Theo Faber – psychoterapeuta, a jego słowa przeplecione są z zapiskami z pamiętnika Alicii Berenson, która – jak dowiadujemy się na początku książki – zabiła swojego męża, a następnie zamilkła. Theo czuje, że zdoła pomóc Alicii, dlatego – po 6 latach jej milczenia – ropoczyna pracę w ośrodku psychiatrycznym, w którym znajduje się bohaterka. Czy zdoła pomóc Alicii i rozwikłać zagadkę zabójstwa? Jakie tajemnice skrywają bohaterowie?

Remigiusz Mróz „Umorzenie”

9. część zaskakuje… Zaskakuje zachowaniami Chyłki, zaskakuje emocjonalnością, zaskakuje przekraczaniem granic… Czy tym razem nie będzie odwrotu? Książkę czyta się lekko, nie mogąc się od niej oderwać, gdyż fabuła trzyma w napięciu. Jak zwykle niewybredne docinki Joanny zadziwiają pomysłowością i rozśmieszają. Serdecznie polecam, jako miły dodatek do kilku wieczorów.

Remigiusz Mróz „Wyrok”

Po prostu OK. Sięgnę po kolejną część, gdyż lubię ten styl pisania i ironiczność Chyłki, choć czuję rozczarowanie takim sposobem rozwinięcia fabuły… Dość spłycona historia, bez żadnego „zaplecza” sprawy.. Wciąga i zaskakuje, jednak mimo wszystko najsłabsza ze wszystkich części.

A. J. Finn „Kobieta w oknie”
A. J. Finn „Kobieta w oknie”
Paula Hawkins „Zapisane w wodzie”

Pierwsze 150 stron tragedia – zmuszałam siebie, żeby nie odłożyć tej książki – dużo bohaterów z marnym opisem, niewyjaśnione i poplątane wątki. Im dalej tym lepiej, jednak nadal bez szału. Motyw – rzeka, tajemnicze samobójstwa, niezrozumiałe relacje – ciekawy i intrygujący, jednak wykonanie męczące i niewciągające.

Joy Fielding „Morderstwa nad Shadow Creek”
Sandra Brown „Tornado”

LITERATURA FAKTU
Marianna Fijewska „Tajemnice pielęgniarek”

Książka w formie krótkich wypowiedzi wielu pielęgniarek – w różnym wieku, o różnym wykształceniu, z różnym stażem pracy. Uzupełniona kilkoma wypowiedziami lekarzy i pacjentów. Ukazuje różnice między pielęgniarkami, ich wzajemne relacje, stosunek do pracy. Pokazuje drogę, jaką muszę przejść i jak wymagająca (fizycznie i psychicznie) jest ich praca.

Po przeczytaniu każdy powinien zyskać, do tego zawodu, duży szacunek oraz zrozumieć, dlaczego pielęgniarki są czasami nastawione mało przyjaźnie do drugiego człowieka i wykonywanych obowiązków.

Arnold van de Laar „Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii”
Thomas Hager „Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę”

Tak jak w tytule – autor przedstawia „Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę”, a nawet więcej, gdyż są opisywane, jako grupy leków. Książka, jak najbardziej dla wszystkich – nie znajdziesz w niej medycznego żargonu ani przydługich, nudnych opisów. Lektura uświadamia, jak ogromny – często przypadkowy – postęp nastąpił w temacie leków. Pod koniec Thomas Hager wskazuje „motywacje” kierujące firmami, uczelniami, badaczami oraz rozmyśla nad przyszłością farmakologii i medycyny. Polecam każdemu, kto lubi poszerzać swoją wiedzę na temat otaczającego nas świata. 


POPULARNONAUKOWA
Tom Phillips „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”

10 rozdziałów. Kilkadziesiąt historii. Historii o decyzjach – tych złych – które ukształtowały ustroje polityczne, układ geograficzny, społeczeństwa, zachowania. Nie musisz być fanem historii, by Cię zainteresowała – wystarczy, że interesujesz się otaczającym światem.

Książka pisana ironicznym, żartobliwym językiem. Ogromny plus za różnorodność faktów i ich „niepopularność”. Smutna puenta? Ludzie od początku podejmują nieodpowiedzialne decyzje, nie słuchają innych, tworzą strategie pozbawione sensu i co najgorsze… nie uczą się na błędach poprzedników ani nawet nie wyciągają wniosków.


PORADNIKI
Shunmyo Masuno „Sztuka prostego życia”

Shunmyo Masuno jest japońskim mnichem, który w książce przekazuje mądrości z życia mnichów oraz buddyzmu zen. Autor wskazuje 100 prostych, ale jakże prawdziwych, wskazówek do osiągnięcia szczęścia i spełnienia. Serdecznie polecam, jako zbiór porad podczas gorszego dnia… gdyż o tych najprostszych rzeczach bardzo często zapominamy i ich nie doceniamy. Jest to pozycja dla wyznawców wszelkich religii – całość można interpretować zgodnie ze swoimi poglądami.

Na podstawie książki, i świadomości swojego niepoprawnego myślenia 👿, wyodrębniłam 9 zasad, które pomagają mi w projektowaniu – świadomym wyborze – szczęśliwej codzienności.

S. J. Scott „Nawyk nieodwlekania. Proste sposoby pokonania prokrastynacji”
Gary John Bishop „Unf*ck yourself. Napraw się!”
Anja Rubik, Michał Pozdał i inni „#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”

RELIGIA
Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka i inni „Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego”

Krótko, konkretnie, prostym językiem. W pierwszej części s. Małgorzata opisuje trzy filary chrześcijaństwa: modlitwę, post i jałmużnę. Druga część mówi o życiu we wspólnocie: spotkaniu, pojednaniu, nadziei i niesieniu pomocy. Książka opisuje, jak być dobrym chrześcijaninem, ale – w szczególności – jak być dobrym człowiekiem. Lektura zmusza do myślenia i przewartościowania własnego życia, a przykłady pokazują, jak i jakie zmiany wprowadzić w codzienne życie i jego postrzeganie.

Marcin Zieliński „77 Moc przebaczenia”
Marcin Zieliński „Rozpal wiarę. A będą działy się CUDA”
Adam Szustak OP „Straszna książka”

Myślisz, że uda mi się zrealizować swój książkowy cel?😄 A Ty tworzysz sobie listę książek, które planujesz przeczytać?

Skip to content