Książki

Najlepsze z ostatnio przeczytanych | I kwartał 2020

Przeczytane: 5 + 8 + 9 = 22 📖

W tym roku książki mnie tak mocno wciągnęły, że szok 😱 Nie chcę Was tutaj zanudzać recenzją każdej książki, bo te umieszczam na Lubimy Czytać oraz Instagram. Pomyślałam, że kwartał będzie odpowiednim odcinkiem czasu, by wybrać te pozycje, którą są najbardziej warte polecenia – oto one ⬇

Dla jasności - kwartał to trzy miesiące, nie cztery!🙊
BIOGRAFIA, AUTOBIOGRAFIA, PAMIĘTNIK
Shaun Bythell „Pamiętnik księgarza”

Książka w formie pamiętnika – Shaun codziennie skrupulatnie zapisuje ilość zamówień internetowych wraz z ilością zrealizowanych, liczbę klientów i utarg. Poza tym, oczywiście, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat klientów, prywatnego życia, podróży po książkowe skarby i wiele więcej.

Format sprawia, że czujemy się jakbyśmy byli na miejscu autora lub pracowali w The Bookshop. Czytanie było świetną zabawą, serdecznie polecam wszystkim książkoholikom!

Polecam również zaobserwować profil na Facebook The Bookshop. Shaun wrzuca tam takie rzeczy, jakie opisuje w książce – jak np. pocztówki 😆


FANTASY, SCIENCE FICTION
Samantha Shannon „Zakon Drzewa Pomarańczy”

Książkę przeczytałam jednym tchem, nie mogąc – a raczej nie chcąc – się oderwać. Opowieść o zwaśnionych od stuleci rodach, które muszę się połączyć, by unicestwić wspólnego wroga. Bardzo mocno zarysowany wątek feministyczny. Cały czas coś się dzieje, niesamowite opowieści – wypełnione szczegółami – pobudzają wyobraźnię.

Lubisz historie o smokach, magii, czarownicach, relacjach międzyludzkich i trudnych decyzjach? Koniecznie sięgnij po tę pozycję.


KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
Alex Michaelides „Pacjentka”

Nie mogłam się od niej oderwać, przeczytałam w 3 dni, a zakończenie… szok, szok, szok! Historię opowiada Theo Faber – psychoterapeuta, a jego słowa przeplecione są z zapiskami z pamiętnika Alicii Berenson, która – jak dowiadujemy się na początku książki – zabiła swojego męża, a następnie zamilkła. Theo czuje, że zdoła pomóc Alicii, dlatego – po 6 latach jej milczenia – rozpoczyna pracę w ośrodku psychiatrycznym, w którym znajduje się bohaterka. Czy zdoła pomóc Alicii i rozwikłać zagadkę zabójstwa? Jakie tajemnice skrywają bohaterowie?


LITERATURA MŁODZIEŻOWA
Tahereh Mafi „Gdyby ocean nosił twoje imię”

Shirin jest nastoletnią muzułmanką noszącą hidżab, przez co spotyka się z agresją, przemocą i niezrozumieniem. Pewnego dnia spotyka Oceana, który naprawdę chce ją poznać i nie poddaje się nawet, gdy dziewczyna go odtrąca. Jest to książka napisana lekkim i młodzieżowym językiem, lecz niesie ze sobą przesłanie. Uwidacznia problem rasizmu, nietolerancji i stereotypów, a także pokazuje drogę do zrozumienia, że to często nasze zachowanie determinuje zachowanie innych wobec nas – „Bo jesteś trochę straszna (…). No wiesz, przychodzisz do szkoły ubrana jak prosto z okładki jakiegoś czasopisma, a wydaje ci się, że wszyscy gapią się na ciebie, bo zobaczyli coś w wiadomościach.”.

PS Wątek miłosny jest przewidywalny, jednakże najmocniejszą stroną tej książki jest wątek opisany powyżej – bardzo ważny w szczególności w czasach dużej migracji ludności. Dodatkowo, przedstawienie sytuacji oczami osoby zmagającej się z takimi problemami pozwala nam postawić się w jej miejscu i lepiej wszystko zrozumieć / poczuć.


LITERATURA OBYCZAJOWA, ROMANS
Beth O’Leary „Współlokatorzy”

Uśmiechałam się prawie przez cały czas czytania tej książki – jest to opowieść o Tiffy (spontaniczna, rozgadana, zwariowana) i Leonie (cichy i spokojny), którzy dzielą jedno mieszkanie tylko, że… gdy Tiffy jest w nim, to Leon jest w pracy; gdy Leon w nim jest, to Tiffy jest w pracy. Poznają się poprzez wiadomości zapisywane na karteczkach samoprzylepnych, które zostawiają wszędzie!

Zdecydowanie nie jest to pusty romans, gdyż poruszane są ważne wątki na temat manipulacji oraz rodzinnych problemów. Jest to ciepła historia, płynąca naturalnym torem, od której nie można się oderwać. Zabawna i lekka – idealna na oderwanie się od rzeczywistości i odprężenie 🙂 


PORADNIKI
Susan Forward, Craig Buck „Toksyczni rodzice”

Autorka opisuje toksycznych rodziców na podstawie historii ze swojego gabinetu. Porusza problemy uzależnień, przemocy fizycznej i psychicznej, kazirodztwa. Pokazuje, jakich zachowań należy unikać, żeby nie tworzyć toksycznych relacji. Dużą wartość dodają, po pierwsze, przejrzyste przykłady dialogów z rodzicami i krewnymi – tak, aby nie prowadzić do niepotrzebnych sprzeczek. Po drugie – konkretne przekonania, które są w nas utrwalone, a są błędne. Bardzo dobra i potrzebna pozycja. Pozwala zdystansować się od rodziny i zrozumieć, że nie możesz obwiniać siebie za ich decyzje i nieszczęścia. To nie Ty – jako dziecko – jesteś problemem, tylko oni – jako rodzice – mają problemy. Twoje życie, spełnienie, szczęście nie zależą od nich. Łatwo napisać… trudniej zrobić – jednakże książka pomaga zaakceptować i uwolnić siebie od takich destrukcyjnych myśli.

Shunmyo Masuno „Sztuka prostego życia”

Shunmyo Masuno jest japońskim mnichem, który w książce przekazuje mądrości z życia mnichów oraz buddyzmu zen. Autor wskazuje 100 prostych, ale jakże prawdziwych, wskazówek do osiągnięcia szczęścia i spełnienia. Serdecznie polecam, jako zbiór porad podczas gorszego dnia… gdyż o tych najprostszych rzeczach bardzo często zapominamy i ich nie doceniamy. Jest to pozycja dla wyznawców wszelkich religii – całość można interpretować zgodnie ze swoimi poglądami.

Na podstawie książki, i świadomości swojego niepoprawnego myślenia 👿, wyodrębniłam 9 zasad, które pomagają mi w projektowaniu – świadomym wyborze – szczęśliwej codzienności.


RELIGIA
Adam Szustak OP „Projekt Judyta. Czym jest siła kobiety?”

Krótko, prosto i zwięźle, ale jakże dużo daje do myślenia! O. Adam opowiada o odkryciu – szczęścia, zadowolenia, spełnienia, bezpieczeństwa, wewnętrznej i zewnętrznej siły – w byciu kobietą. A to wszystko na podstawie Judyty, która naprawdę była niezwykłą kobietą! Ukazuje podłoże cech kobiecych i męskich, różnice między nimi, wskazuje, jak ułożyć wzajemnie relacje oraz, jak kobieta powinna wykorzystywać swoje cechy, by czynić dobro. Autor uwypukla, że szczęścia nie znajdziesz w drugim człowieku, w mężczyźnie – dopóki tego nie zrozumiesz, nigdy nie zaznasz całkowitego spełnienia.

Na pewno będę wracać do tej książki, bo jest naprawdę mocna i układa sporo w głowie. Polecam także osobom niewierzącym – myślę, że także może im pomóc w zrozumieniu siebie i wzajemnych relacji.

Adam Szustak OP „Projekt Estera. Czym jest piękno kobiety?”

Kontynuacja „Projekt Judyta” – jeżeli nie czytałaś, to zacznij od tamtej części.

Prawdziwego piękna nie wydobywa hollywoodzki makijaż i strój, tylko to, co masz w środku. Piękna nie dadzą Ci komplementy ani prezenty, tylko to, co masz w środku. Wszystko tkwi w tym, że „dobre jest zawsze piękne i piękne jest zawsze dobre”. O. Adam wskazuje, że kobiety mają pewne „boskie” zdolności – niezwykłą siłę, energię, zdolność czynienia dobra. Uwypukla, że nie możemy się zgadzać na przedmiotowe traktowanie, a także podaje rozwiązanie na takie sytuacje. Książka – podobnie jak poprzednia część – pomaga zrozumieć siebie i wzajemne relacje.

Adam Szustak OP „Spowiedź. Instrukcja obsługi”

Kompendium wiedzy na temat spowiedzi. O. Adam Szustak przybliża dwa fragmenty z Pisma Świętego, które przedstawiają spowiedź. Konkretnie opisuje, czym jest i jak powinna wyglądać spowiedź, z jakich rzeczy należy się spowiadać a z jakich nie, czym jest i jak wykonać rachunek sumienia. Dodatkowo porusza kwestie żalu za grzechy, spowiedzi generalnej, pokuty, grzechu przeciwko Duchowi Świętemu oraz grzechów wołających o pomstę do nieba, stałego spowiednika i kierownika duchowego. Wszystko wyjaśnione prosto i zwięźle. Książka pokazuje drogę do emocjonalnego, dogłębnego, oczyszczającego przeżycia sakramentu Pokuty i Pojednania… czyli tak, jak być powinno.

Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka i inni „Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego”

Krótko, konkretnie, prostym językiem. W pierwszej części s. Małgorzata opisuje trzy filary chrześcijaństwa: modlitwę, post i jałmużnę. Druga część mówi o życiu we wspólnocie: spotkaniu, pojednaniu, nadziei i niesieniu pomocy. Książka opisuje, jak być dobrym chrześcijaninem, ale – w szczególności – jak być dobrym człowiekiem. Lektura zmusza do myślenia i przewartościowania własnego życia, a przykłady pokazują, jak i jakie zmiany wprowadzić w codzienne życie i jego postrzeganie.

A Tobie, która książka z okresu styczeń – marzec najbardziej przypadła do gustu?

Skip to content