Książki

Najlepsze z ostatnio przeczytanych | II kwartał 2020

Przeczytane: 9 + 10 + 8 = 27 📖

Wiesz co… ciężko się zdecydować, które książki z ostatnich trzech miesięcy są najlepsze, dlatego poniżej jest ich tak wiele…🙈

PS A zdajesz sobie sprawę, że już jest lipiec? Nie mam pojęcia, jak to się stało 😱 Nim się obejrzysz będzie szaro, ponuro i zimno 😱

BAJKI
Patrycja Mnich „Ptaki dziwaki”

Książka przesłuchana w Empik Go. Lektorzy to: Tola i Zuzia z kanału YouTube „Zaksiążkowane” wraz z Rodzicami – wyszło super!

Jest to króciutka bajka (46 minut / 63 strony) opowiadająca o lesie, w którym nadaje ptasie telewizja. Występują: mandarynka, wrona, kiwi, kea, albatros oraz orłosęp – Prezes Ptasiej Telewizji, który organizuje konkurs na Najbardziej Niezwykłego Ptaka na Świecie!

Chociaż dzieckiem już nie jestem to przy słuchowisku bawiłam się świetnie. Bajka bawi, a przy tym uczy poruszając bardzo ważny w dzisiejszym świecie temat odmienności i akceptacji.

Jak najbardziej polecam – świetne na oderwanie się od rzeczywistości i odprężenie 😊


FANTASY, SCIENCE FICTION
Sarah J. Maas „Dwór cierni i róż” (cały cykl)

„Piękna i Bestia” w – alternatywnym, bardziej mrocznym – wydaniu fantasy. Wykreowany świat – magia, mur oddzielający dwa światy, przedziwne stworzenia, walka o władzę – jest niesamowity, a postaci mocno zarysowane i rozbudowane. Akcja jest dość przewidywalna, ale całościowo czyta się bardzo przyjemnie i nie można się oderwać (choć zdarzało mi się przewijać strony, bo było nudno). Plus za rozśmieszające konwersacje pełne docinek i ironii. W ostatnim tomie (Dwór Szronu i Blasku Gwiazd) dzieje się najmniej – opisywane są sytuacje i uczucia z perspektywy różnych bohaterów.

A jak się zaczyna? Feyra, aby zadbać o ojca i siostry, zdobywa jedzenie podczas polowań. Pewnego razu zabija – dość przerośniętego – wilka. Niedługo potem w chacie pojawia się bestia, która zabiera dziewczynę do swojej posiadłości…

Dla lubiących fantastykę serdecznie polecam. Mimo minusów, bawiłam się ŚWIETNIE 🙂


KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
Katarzyna Berenika Miszczuk „Ja cię kocham, a ty miau”

Książka, jako kryminał jest… słaba – akcja rozwija się powoli, a zakończenie jest nagłe i wiele wątków w ogóle nie zostaje rozwiniętych. Wyróżnia ją narracja prowadzona przez kota Lorda oraz jego trafne uwagi na temat kotów i ich postrzegania życia oraz ludzi. Ja jestem kociarą, więc w wielu sytuacjach widziałam po prostu swojego kota i mimowolnie się uśmiechałam. Polecam tę pozycję fanom kotów, a nie fanom kryminałów.

Zaczęłam czytać jako e-booka, ale przerzuciłam się na audiobooka i to on robi robotę!

E-book: przeciętny. Audiobook w Empik Go: petarda! 

Alison Belsham „Łowca tatuaży”

Podczas przerwy na konwencie, tatuażystka Marni wybiera się po kawę. W drodze powrotnej w kontenerze na śmieci odnajduje zwłoki… Sprawę prowadzi niedoświadczony Francis, który prosi Marni o pomoc. Czy zginie więcej osób? Czy Francis posłucha swoich przeczuć?

Pozycja zachęciła mnie tytułem i to był bardzo dobry wybór – jeden z lepszych przeczytanych kryminałów – niespotykana fabuła, dobrze przeprowadzona intryga. Książka bardzo mnie wciągnęła, a zakończenia w ogóle się nie spodziewałam – na mordercę typowałam całkowicie inną osobę! Rozdziały podzielone na narracje ze strony różnych bohaterów wprowadzają ciekawą dynamikę akcji, dzięki której nie chcesz przestać czytać. Jak najbardziej polecam!

PS Narracja ze strony mordercy nie dla osób wrażliwych – dość szczegółowe opisy ściągania tatuaży z ludzkiego ciała… 

Elizabeth Macneal „Fabryka lalek”

Powiedziałabym, że jest to literatura piękna z wątkiem kryminalnym. XIX-wieczny Londyn – piękny i romantyczny, ale i brutalny, brudny i ponury; barwni bohaterowie; wyśmienite pióro. Klimat jest cudownie oddany – poczujesz się, jakbyś tam mieszkał.

Na początku wydawało się nudno, ale po kilkudziesięciu stronach zrobiło się bajkowo i magicznie, mimo niepokojącej i mrocznej akcji. Wszystko przepięknie opisane, z drobnymi szczegółami. Czytanie tej pozycji było jak miód na oczy, serce i duszę.

Książka jest dokładnie taka, jak opisano na okładce – „opowieść o miłości, sztuce i obsesji”. A dokładniej o Silasie, który popada w obsesję po przypadkowym zapoznaniu z Iris – młodą dziewczyną malującą twarze lalkom. Gdy pewnego dnia artysta Louis prosi Iris o pozowanie do obrazu, dziewczyna się zgadza pod warunkiem, że będzie jej dawał lekcje malowania. A obsesja Silasa się pogłębia… 

Katarzyna Berenika Miszczuk „Druga szansa”

Julia budzi się w szpitalu psychiatrycznym. Dowiaduję się, że w jej domu wybuchł pożar, a ona jedyna ocalała. Dziewczyna nic nie pamięta, a gdy powoli wracają do niej fragmenty z życia to różnią się od informacji, które otrzymuje od lekarki… Julia zaprzyjaźnia się z Adamem, z którym próbuje dojść do prawdy…

Książka, w której ciężko określić, co jest rzeczywistością, co jest fikcją, a co jest wynikiem choroby psychicznej.

Dziwna, zaskakująca, momentami przerażająca… Z każdą stroną wciąga coraz bardziej i trzyma w napięciu, jednak zakończenie pozostawia niedosyt… Wygląda tak, jakby autorka pozostawiła „furtkę” do kolejnej części…

Była to specyficzna lektura, inna od wszystkich czytanych do tej pory, ale jak najbardziej polecam – intryguje i przyjemnie się czyta.


LITERATURA FAKTU
Malene Rydahl „Szczęśliwy jak Duńczyk”

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Autorka nie podaje 10 kroków, co zrobić by być szczęśliwym jak Duńczyk, tylko przybliża wartości wyznawane przez mieszkańców Danii. Pozycję można uznać za trochę poradnikową, gdyż pokazuje, czym naprawdę jest szczęście i w jaki sposób czerpać radość z codzienności, by być szczęśliwym.

Dania jest naprawdę niezwykłym kulturowo krajem – a książka jest idealnym sposobem, by trochę zgłębić jej tradycje, zwyczaje i ciekawostki 🙂

Marek Rabij „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo”

Bardzo dobry, rzetelny reportaż. Przedstawia temat z wielu stron – wypowiadają się pracownicy różnych fabryk z różnych stanowisk, pośrednicy, właściciele mniejszych szwalni. Opisuje życie osób pracujących w fabrykach odzieżowych, tragarzy, ludzi żyjących „przy torach”, codzienność dzieci. Plus za wiele informacji statystycznych dotyczących np.: ludności, poziomu analfabetyzmu, wynagrodzeń.

Praca w fabrykach odzieżowych, w których najważniejszym aspektem jest, aby było tanio to trudny temat. Co jakiś czas w mediach wybuchają afery odnośnie niegodnych warunków, braku szacunku dla pracownika, pracy dzieci. Tylko, czy istnieje rozwiązanie tego problemu? Czy duże koncerny naprawdę robią to, co obiecują w mediach? Czy opisywani ludzie naprawdę są tak bardzo nieszczęśliwi?

Serdecznie polecam wszystkim – ważna i uświadamiająca pozycja.

Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”

Bardzo mocny reportaż. Z wieloma szczegółami. Przedstawia temat z różnych perspektyw – od „tirówek”, przez agencje aż po sponsoring i męską część biznesu. Autorzy nie oceniają, tylko przedstawiają fakty. Książka odpowiada na pytania: co, jak, dlaczego, za ile, jak długo, jak to wygląda, jak się czujesz i wiele innych – kompleksowe podejście do tematu od strony wykonujących najstarszy zawód świata, od strony osób go organizujących, a także od strony osób korzystających z usług.


LITERATURA MŁODZIEŻOWA
Enrico Galiano „Jeszcze będziemy szczęśliwi”

Historia typowej nastoletniej miłości rozwijającej się w nietypowych okolicznościach. Większość książki opiera się na dialogach między Gioią i Lo. Zawiera kilka zwrotów akcji, przez które nie można oderwać się od czytania, gdyż chcesz wiedzieć, co będzie dalej…

Przyjemna książka, napisana lekkim językiem. Wyróżnia ją wyrazistość głównych bohaterów, a także przecudowny nauczyciel filozofii oraz nieprzetłumaczalne słowa z różnych języków. Ogromny plus za dokładne i częste opisywanie przeżywanych emocji. Mimo, iż podczas czytania czuć, że jest to literatura młodzieżowa to serdecznie polecam wszystkim – na odprężenie i oderwanie się od codzienności. 

Eric Bell „Alan Cole nie jest tchórzem” (tom 1) + „Alan Cole nie tańczy” (tom 2)

Głównym bohaterem jest Alan, który ma 12 lat, jest artystą i gejem (co skrupulatnie ukrywa przed wszystkimi). Alan ma starszego brata Nathana, który go prześladuje; matkę, która jest wycofana oraz ojca, który jest surowy i nie okazuje zrozumienia. Alan w szkole ma dwóch przyjaciół – Madisona i Zacka. Występuje tutaj zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna – a na każdego bohatera wpływają one inaczej. Książka jest opowieścią o codziennym życiu, relacjach, problemach, przemocy, nienawiści, a także o nie poddawaniu się.

+

Alan ma 12 lat i jest artystą. W drugim tomie główny bohater jest już po przyznaniu się przed szkolnymi znajomymi, że jest gejem, jednak rodzice mają się dopiero dowiedzieć… Nathan – brat Alana – po przegranej, w wymyślonej przez siebie, rywalizacji CvC (Cole vs Cole) stara się być lepszym bratem. Zamiast niego, jako okrutny prześladowca, pojawia się Ron. Na dodatek relacja między przyjaciółmi zaczyna się psuć. A w szkole pojawia się nowy, dziwny uczeń – Odin.

Książki są opowieścią o codziennym życiu, relacjach, problemach, przemocy, nienawiści, a także o nie poddawaniu się. Czytało się bardzo przyjemnie. Polecam, jako coś prostego, lekkiego i niezobowiązującego, z edukacyjnym tłem.

Chelsea Pitcher „To kłamstwo cię zabije”

Las, samochód, młody chłopak w środku, pożar… Rok później pięcioro nastolatków otrzymuje zaproszenie do tajemniczej zabawy. Jakie role mają do odegrania? Czy wszyscy mówią prawdę? Czy kłamstwo naprawdę ich zabije?

Książa bardzo miło mnie zaskoczyła. Jest to thriller dla starszej młodzieży. Bohaterowie są dobrze opisani, ciekawi i wyraziści. Akcja jest dynamiczna, wciąga od pierwszej strony. Autorka podpowiada rozwiązanie zagadki, aż tu nagły zwrot akcji…

Dla fanów kryminałów / thrillerów, serdecznie polecam 🙂


NAUKI SPOŁECZNE (PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA)
ks. Marek Dziewiecki „Emocje. Krzyk do zrozumienia”

Z książki dowiesz się: czym są, o czym nasz informują i jak się dzielą emocje; jaki wpływ emocje mają na nasze życie; jak radzić sobie z emocjami; jak poradzić sobie z bolesną przeszłością; czy trwanie w toksycznych relacjach ma sens; czy emocje są grzechem; jak stać się dojrzałym emocjonalnie i nauczyć się panowania nad sobą; dlaczego mówienie o emocjach jest tak bardzo ważne; jak stworzyć szczęśliwą relację; czy można wykrzyczeć swoje emocje; czy można emocjami usprawiedliwiać swoje zachowanie.

Książkę jak najbardziej POLECAM, gdyż warto uczyć się siebie oraz rozwijać swój charakter 🙂

Autorem jest katolicki ksiądz, jednak polecam te pozycję wszystkim – również osobom niewierzącym, o innej wierze, zbłąkanym – a może w szczególności zbłąkanym i pogubionym… Są tutaj odniesienia do wiary, Jezusa i fragmentów Biblii, jednak większość informacji i porad jest uniwersalna.


PORADNIKI
Marianne Power „Help Me! Czy poradniki rzeczywiście pomagają zmienić życie na lepsze?”

Marianne Power – autorka, dziennikarka – postanawia zmienić swoje życie w 12 miesięcy przy pomocy 12 poradników. Przepracowuje takie tematy jak oszczędzanie, randki, produktywność, pozytywne myślenie, odwaga. Z jednej strony – niektóre decyzje oraz zachowania autorki są nierozsądne i lekkomyślne, zaś z drugiej strony – jej szczerość i odwaga są niesamowite.

Książka pokazuje, że poradniki potrafią pomóc, tylko nie można podchodzić do niech zero-jedynkowo. Jeszcze bardziej polecam tę książkę, dzięki zakończeniu, które jest bardzo prawdziwe i skłania do myślenia. Na książkę trafiłam przypadkowo, jednak serdecznie polecam – w szczególności dla osób, które upatrują w poradnikach przepisu na idealne życie 😉 


ZDROWIE, MEDYCYNA
Kaveh Halland Rashidi, Jonas Kinge Bergland „W zachwycie o odbycie”

Poradnik napisany z DUŻĄ dawką ironii i sarkazmu, w kilku fragmentach na granicy „smaczności”. W lekki i humorystyczny sposób podchodzi do ważnych tematów. Zawiera sporo merytorycznej wiedzy na temat anatomii i działania odbytu, higieny, chorób (również u dzieci), a także seksu analnego.

Autorzy uświadamiają, że odbyt to bardzo ważna część naszego ciała i należy o niego dbać oraz się go nie wstydzić! A zawsze warto uzupełniać swoją wiedzę, aby żyć zdrowo i spokojnie 🙂

A Ciebie, jaka książka ostatnio najbardziej zachwyciła? Zaczął się czas wakacyjny, dlatego życzę Ci nadrobienia wszelkich zaległości i miłego wypoczynku 💚🌞

Skip to content