Książki

Najlepsze z ostatnio przeczytanych | III kwartał 2020

Przeczytane: 9 + 9 + 6 = 24 📖

Wakacje minęły tak szybko… A już za 78 dni Boże Narodzenie 🌲

FANTASY, SCIENCE FICTION
Sarah J. Maas „Dom Ziemi i Krwi. Tom 1. Część 1 i 2”

Opowieść o Bryce Quinlan, która pewnego dnia traci sens życia. Powodem jest dramatyczne morderstwo, do którego rozwiązania zostaje wciągnięta…

Książka cały czas trzyma w napięciu. Już myślisz, że znasz zakończenie tej historii, a tu zwrot akcji, którego się nie spodziewasz! :O

Jeśli lubisz połączenie magii, dziwnych stworzeń oraz intryg z wątkiem romantycznym – to powyższa pozycja jest dla Ciebie 😊

Jim Butcher „Akta Harry’ego Dresdena” (cały cykl)

Cóż ja mogę powiedzieć… zakochałam się w serii „Akta Harry’ego Dresdena” 🤩 Kończąc jedną część od razu sięgam po kolejną, bo nie mogę się doczekać dalszych losów 🤩 A o czym opowiada? Jest to połączenie kryminału z fantastyką – Harry Dresden jest magiem i konsultantem policji ds. „wypadków specjalnych”. Szybka akcja + ciekawi bohaterowie + dziwne magiczne stwory + ironiczny styl bycia głównego bohatera = miłość 🤩


LITERATURA FAKTU
Åsne Seierstad „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”

Ludzie, którzy nazywają mnie złym, nie rozumieją różnicy między brutalnością a złem. Brutalność nie musi oznaczać zła. Za brutalnością mogą się kryć dobre intencje.

Anders Behring Breivik – postać, którą znałam ogólnie, jako sprawcę masakry w Norwegii, zabójcę wielu osób – psychopata, fanatyk, terrorysta czy polityczny wojownik?

Autorka Åsne Seierstad sięga głębiej, rozkłada życie na czynniki pierwsze – od dzieciństwa i lata młodzieńcze, przez przygotowania, dzień masakry, proces, aż po życie w więzieniu i po śmierci bliskich. Książka oparta jest na wypowiedziach przyjaciół, znajomych, krewnych, sąsiadów, nauczycieli oraz rodziny zmarłych, a także fragmentach procesu, listów, protokół i raportów policyjnych oraz opinii psychiatrów.

Książkę czyta się jak bardzo dobry thriller, lecz świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, że „that man” naprawdę istnieje – przytłacza, zasmuca, irytuje. Jest to bardzo mocny reportaż, po którym zostaniesz z wieloma przemyśleniami i o którym szybko nie zapomnisz.

Największy ogród zoologiczny w Skandynawii – Kolmården. Wybieg wilków. Czerwiec 2012 roku. Ginie opiekunka – „matka” – Karolina.

Dziennikarz Lars Berge poznaje wszystkie okoliczności tego zdarzenia, rozmawia z wieloma ludźmi, czyta tematyczne książki, obserwuje przebieg procesu. Zawiodły procedury bezpieczeństwa czy może zawinił ludzki błąd? Czy „zsocjalizowane” wilki są jak udomowione psy? Autor przygląda się historii i działaniom zoo oraz opowiada o działaniach wilków na przestrzeni lat.

Śmierć Karoliny jest tylko kawałkiem książki. Reszta skupia się na koncepcie ogrodów zoologicznych oraz oswajania dzikiej natury.

Wartościowy reportaż dający do myślenia. Pokazujący naiwność człowieka i jego niszczycielską działalność na Ziemi.

Mark Boyle „Offline”

Pewnego dnia Mark Boyle odczytuje ostatniego maila, pisze znajomym swój adres pocztowy, usuwa wszystkie konta w social mediach i odcina się od technologii.

Przenosi się do małej wioski w Irlandii Północnej, gdzie własnymi rękoma i z materiałów dostępnych w przyrodzie lub u sąsiadów buduje dom. Dom bez prądu, bez bieżącej wody, bez lodówki, piekarnika, czajnika, czy nawet zegarka. Żywi się wyhodowanymi przez siebie warzywami, owocami dostępnymi w naturze, złowionymi rybami a czasami upolowaną zwierzyną dostarczoną przez sąsiadów.

Książka jest takim „lekarstwem dla duszy i umysłu”, gdyż czas płynie spokojnie, życie jest niezmącone ciągłą gonitwą (choć pełne pracy), wypełnione florą, fauną i naturalnym rytmem. Książka składa się z krótkich opisów codzienności i refleksji autora. Pokazuje, jak żyć w zgodzie z naturą oraz jak z tej natury świadomie korzystać. Przeczytaj książkę, a dowiesz się czy przeważają plusy, czy może jednak minusy 😉


LITERATURA OBYCZAJOWA, ROMANS
Christina Lauren „Podróż nieślubna”

Olive (siostra Panny Młodej) + Ethan (brat Pana Młodego) = najwięksi wrogowie, od pierwszego dnia znajomości.

Splot nieszczęśliwych zdarzeń sprawia, że wspólnie wyjeżdżają w podróż poślubną w zastępstwie Pary Młodej. Czy trudno będzie im wytrzymać, na przepięknych Hawajach, udając małżeństwo?

Bardzo przyjemny romans z rozwijającą się miłością, a nie „wielkim bum!”. Od połowy wiadomo jak historia się zakończy, jednak dzięki uroczym bohaterom, zabawnym dialogom i niespodziewanym wydarzeniom płyniemy przez kolejne strony nie mogąc się doczekać dalszych perypetii. Co chwilę parskałam śmiechem. Idealna książka na poprawę nastroju i odprężenie 😍


LITERATURA PIĘKNA
Maja Lunde „Historia pszczół”

Trzy linie czasowe:
1) William – rok 1857 – Anglia – chęć hodowania pszczół.
2) George – rok 2007 – Stany Zjednoczone – posiadanie pasieki.
3) Tao – rok 2098 – Chiny – brak pszczół, ludzie ręcznie zapylający drzewa.

Historia pszczół, historia rodzin i wzajemnych relacji, historia codzienności. Przepiękna, wzruszająca, przerażająca, skłaniająca do refleksji – refleksji na temat życia bez pszczół oraz refleksji na temat relacji rodzinnych. Na początku może wydawać się niepozorna, ale później… wstrząsa czytelnikiem.

PS Bardzo dobry audiobook, w Empik Go, czytany przez trzy osoby.


LITERATURA PODRÓŻNICZA
J. Maarten Troost „Życie seksualne kanibali”

To moja pierwsza książka podróżnicza, ale jakże cudowna!

Maarten wraz z narzeczoną Sylvią pojechali na dwa lata na maleńką wyspę na Oceanie Spokojnym, gdzie Sylvia pracowała w fundacji i pomagała miejscowej ludności, a Maarten… no cóż, odkrywał uroki (i nie tylko) wyspy 🙂

Brak kawy, brak elektryczności przez większość czasu, koszmarny upał, susza, brak toalet, wszędobylskie jaszczurki i wielkie karaluchy. Czy właśnie tak wygląda życie na „rajskiej wyspie”? A może piękne widoki, cisza i spokój przewyższają minusy?

Książka napisana jest lekko i z humorem. Opisy codzienności i przyrody są tak barwne i oddające rzeczywistość, że czujesz jakbyś zamienił się miejscami z Autorem.


POPULARNONAUKOWA
Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski „Sztuka obsługi penisa”

Największym organem seksualnym jest mózg.

Książka dla każdego mężczyzny i każdej kobiety! Od młodzieży po osoby starsze! Niezależnie od orientacji!

Z książki dowiesz się po pierwsze: dlaczego penis działa, tak jak działa; jakie problemy zdrowotne spotykają mężczyzn w różnym wieku; dlaczego one występują; jak z takimi problemami sobie radzić oraz jak im zapobiegać. Po drugie: dowiesz się, jak stworzyć szczęśliwą relację damsko-męską oraz udane „życie łóżkowe” i się sobą nie znudzić, gdyż to nie tylko kobiety są skomplikowane! Po trzecie: Autorzy szeroko omawiają temat uzależnień od masturbacji i pornografii oraz jego skutków – pokazują dlaczego ważne, aby rodzicie rozmawiali z dziećmi na temat seksualności. Po czwarte: obalają kilka, bardzo zakorzenionych w społeczności, mitów.

Książka jest w formie wywiadu, dlatego czyta się ją lekko i przyjemnie. Cała wiedza, zawarta w książce, poparta jest wieloletnim doświadczeniem seksuologa Andrzeja Gryżewskiego. Pojawia się wiele historii pacjentów z różnymi problemami, w różnym wieku, co daje dodatkową wartość.

A jak u Ciebie, zrealizowałeś swoje wakacyjne plany czytelnicze?

PS Jak Ci się podoba nowy układ wpisu – wraz ze zdjęciami okładek – zmiana na plus czy na minus?

Źródło fotografii: lubimyczytac.pl

Skip to content